13

Zinédine Zidane - nowy trener jako piłkarz! ROZWIĄŻ QUIZ

Grzegorz Krychowiak

Biografia
Wychowanek klubu "Orzeł" Mrzeżyno, zawodnik zespołów: Żaki 94 Kołobrzeg, Stal Szczecin, Arka Gdynia, od sezonu 2006/2007 – francuskiego Girondins Bordeaux.

29 listopada 2007 podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt z klubem z Bordeaux. Z początkiem sezonu 2008/2009 awansował do zespołu rezerw „Żyrondystów”. W latach 2009-2011 był zawodnikiem III-ligowego Stade de Reims Champagne i od sezonu 2011/2012 ponownie zespołu „Żyrondystów”.

16 listopada 2011 został wypożyczony do FC Nantes. Po zakończeniu sezonu 2011/2012, 11 czerwca 2012 roku podpisał ponownie kontrakt z Stade Reims. 12 sierpnia 2012 roku zadebiutował z klubem w Ligue 1, a 25 sierpnia 2012 roku po jego strzale drużyna wygrała swój pierwszy mecz ligowy w spotkaniu z FC Sochaux (1:0).

21 lipca 2014 przeszedł do klubu Sevilla FC, podpisując 4-letni kontrakt. Koszt transferu wyniósł hiszpański klub około 5,5 mln euro. Tym samym stał się drugim najdroższym polskim transferem, po Jerzym Dudku, który kosztował Liverpool 7,5 mln euro, przechodząc z Feyenoordu w 2001 roku.

12 sierpnia 2014 zadebiutował w barwach swojego nowego klubu w meczu o Superpuchar Europy przeciwko Realowi Madryt. Reprezentant Polski rozegrał całe spotkanie, za które dostał bardzo dobre opinie.

18 września 2014 strzelił pierwsza bramkę w barwach Sevilla FC, kiedy w meczu I kolejki Ligi Europejskiej (2014/15) z Feyenoordem Rotterdam w 8 minucie dał prowadzenie swojej drużynie. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0 dla Sevilla FC.

27 maja 2015 zdobył wraz z klubem puchar Ligi Europejskiej. W meczu finałowym rozgrywanym na Stadionie Narodowym w Warszawie Sevilla wygrała z Dnipro Dniepropetrowsk 3:2, a Grzegorz Krychowiak strzelił bramkę wyrównującą na 1:1 w 28. minucie.

Krychowiak został wybrany do najlepszej jedenastki sezonu 2014/2015 Primera División przez oficjalny portal ligi, portal UEFA, hiszpański dziennik Marca a także telewizję Sky Sports. Portal uefa.com wybrał go w tym sezonie także do najlepszej osiemnastki Ligi Europy.